A PGAA adatkönyvtár továbbfejlesztése

A kutatás célja: egy olyan spektroszkópiai adatkönyvtár létrehozása, amely a periódusos rendszer minden stabil elemének és a hosszú felezési idejű radioaktív izotópok nyalábban történő besugárzáskor minden észlelhető vonalát tartalmazza, és amely segítségével nagy pontosságú elemanalízis (néhány esetben izotópösszetétel meghatározása) végezhető a prompt-gamma spektrumok alapján tetszőleges mintáról tetszőleges neutronnyalábban.
Mindehhez szükség van elemi, kalibráló és standardizáló mérések elvégzésére a spektrumok feldolgozására az elérhető elemek teljes körére.
  1. Elemspektrumok mérése. Tiszta elem, vagy oxid (esetleg karbonát, hidrid vagy más egyszerű spektrumú elemmel alkotott vegyület) spektrumából származtatjuk az adott elem prompt-gamma vonalainak energiáját és relatív intenzitását.
  2. Bomlási gamma-fotonok mérése. Azokat a bomlási vonalakat, amelyek megjelennek a prompt-spektrumban is, feltétlenül szerepeltetni kell az analitikai célú prompt-gamma könyvtárban, hiszen azok vagy jól alkalmazhatók az elemzés során, vagy spektrális interferencia miatt korrekcióba kell azokat venni.
  3. Energiakalibráció. Az elektronika finom eltolódásait kiküszöbölendő, minden elemet klórt tartalmazó anyaggal együtt is besugárzunk, hogy az egyes vonalakat a klór nagy pontossággal ismert vonalaihoz képest lehessen az energiaskálán rögzíteni.
  4. Standardizálás. Jól ismert összetételű homogén minták (sztöchiometrikus vegyületek, oldatok) mérésével a belső standard módszerrel határozható meg az adott elem ún. parciális gammakeltési hatáskeresztmetszete egy jól ismert komparátorhoz viszonyítva, kiküszöbölve ezzel a neutronfluxus mintán belüli változásait.
Az egyes elemek sorra kerülése nem ütemezhető. A beszerezhetőség ugyan befolyásolhatja némiképp a sorrendet, de értelemszerűen igyekszünk a legfontosabb elemeket előre venni, azokat, amelyek gyakran szerepelnek a rutinanalízisben, illetve amelyek hatáskeresztmetszete várhatóan a legjobban eltér a termikus nyalábban mérttől. Innen a kevésbé fontosak felé haladva mintegy 3 év alatt a periódusos rendszeren végig lehet érni.

Egy új roncsolásmentes geokémia módszer (PGAA) alkalmazása az archeometriában

OTKA (2006-2009)

Az archeometria, a modern anyagvizsgálati módszerek alkalmazása régészeti kutatásokban, viszonylag új tudományág. A kémiai összetétel alapján a régészek következtetni tudnak a nyersanyag-lelőhelyekre, az eredetre. Az elterjedt módszerek (XRF, NAA, ICP-MS) mind többé-kevésbé roncsolásos módszerek, amely kizárja értékes tárgyak viszgálatát. PGAA azonban ezzel szemben teljesen roncsolásmentes és alkalmas a fő- és nyomelemek mennyiségi meghatározására. 1997 óta kialakult egy gyakorlat a fém-, kő-, üveg- és kerámiatárgyak mérésére. A projekt keretében öszehasonlító méréseket tervezünk kő és kerámia régészeti mintákon. Az alapvető kőtípusok jellegzetes összetétele és a fontos nyomelemek (B, Sm, Eu, Gd, Nd) alapján a lelőhely ujjlenyomatszerű azonosítása válik lehetségessé.

A kutatás fő céja, hogy néhány, a Kárpát-medencében található régészeti lelőhely nyersanyagforrásait azonosítsuk. A vizsgálandó minták (1) vulkáni eredetűek (andezit, bazalt, obszidián), pattintott és csiszolt kőeszközök, (2) a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből származó kerámiák. A területre jellemző összehasonlító geológiai mintákat a Múzeum Lithotékája biztosítja. Az eredmények végül egy adatbázisba kerülnek.

A vezető módszer a PGAA lesz, kiegészítve más geokémiai és kőzettani (EPMA, XRF, NAA) technikákkal. Az eredmények a geokémai alapkutatásban és a PGAA adatbázis fejlesztésében is hasznosíthatók.
A projekt szorosan kapcsolódik több nemzetközi együttműködéshez.