EU FP7 ERINDA
Az ERINDA (European Research Infrastructure for Nuclear Data) az EFNUDAT projekt folytatása, amely 2010 decemberében indult, három évig tart, 14 európai tagintézmény részvételével, a Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) vezetésével. Az ERINDA projekt célja, hogy összehangolja az európai erőfeszítéseket és kihasználja a neutronos mérési lehetőségeket, hogy a hasadási reaktorok és a nukleáris hulladékok kezelésének új, fejlettebb koncepcióit alapozza meg. A radioaktív hulladék már jelenleg is eleg nagy mennyiségben képződik, amely a jövőbeli reaktortipusok esetében is elkerülhetetlen lesz, igaz, mértékük megfelelő tervezéssel csökkenthető.
A radioaktív hulladékok mennyiségének jelentős csökkentésével több konzorciumi tag is foglalkozik. A projekt célja, hogy a kutatási infrastruktúrához való hozzáférést megkönnyítse, és kisérletek, valamint rövid távú tudományos látogatások anyagi hátterét megteremtse, illetve a tudás nyilvánosság felé történő kommunikációját elősegítse. Ennek érdekében workshopokat fognak szervezni.
A javaslatokat egy tanácsadó testület (PAC) bírálja el. A jóváhagyott kísérletek megkapják a szükséges mérési időt a résztvevő intézményekben. A felhasználói csoportok anyagi segítséget kapnak utazási, szállás és egyéb költségeikhez a kísérletekre fordított idő alatt.
A projekt hivatalos honlapja a http://www.erinda.org címen érhető el.
EU FP7 CHARISMA
futamidő: 2009.10-2013.10A FIXLAB keretében a kulturális örökség szakemberei franciaországi és magyarországi „nagyberendezésekhez” – részecskegyorsítókhoz, ill. kutatóreaktorhoz juthatnak el, hogy kutatásaikhoz hasznosítsák a nagyberendezések által nyújtott anyagvizsgálati lehetőségeket.
MTA Szilárdtestfizikai és Optikai Kutatóintézet közösen az MTA Izotópkutató Intézettel és az MTA Részecske- és Magfizikai Kutatóintézettel vesz részt a projektben. Különböző „neutronos” vizsgálati módszerek végezhetők, mint pld. prompt-gamma aktivációs analízis (PGAA) átlagos „bulk” elemösszetétel meghatározására; kisszögű neutronszórás (SANS), repülési idő neutrondiffrakció (TOF-ND) fázis-, ásványszerkezet meghatározásra. Kiegészítő módszerként a KFKI-RMKI-ban kivezetett nyalábos milli-PIXE, ill. izotópos/röntgen-gerjesztésű XRF vizsgálatok végezhetők.
NORMA
NAP VENEUS
Összefoglalás:
a) kibővíteni és elmélyíteni a közép-európai regionális neutronkutatási együttműködést, elsősorban a Budapesti Kutatóreaktor Műszerközpont (BKM) szolgáltatásainak kiszélesítésével és a műszerállomány fejlesztésével.
b) kutatási és berendezés-fejlesztési együttműködést kialakítani a Grenoble-i Laue-Langevin Intézettel (ILL), ezáltal hozzáférést biztosítani a hazai kutatói közösség számára a világ legjobb neutron mérőállomásaihoz.
c) magas színvonalú kutatómunkát folytatni, kiemelten a bio- és nanotechnológiai anyagok, mérnöki-ipari vonatkozású rendszerek szerkezetvizsgálatára és minősítésére, valamint a kulturális örökség tárgyainak megismerésére.
A projekt megvalósításában közvetlenül három hazai kutatóintézet konzorciuma, az ILL, mint nemzetközi intézet, és nyolc hazai ipari alvállalkozó vesz részt. Négy unikális mérőállomás létesül, három a BKM-ben, egy az ILL-ben. Az ezekre alapozott kutatómunka elősegíti a kutatási eredmények technológiai transzferjét, nő a publikációk száma és minősége, megerősödik a hazai és EU pályázati versenyképesség.
ANCIENT CHARM
(Analysis By Neutron Resonant Capture Imaging And Other Emerging Neutron Techniques: New Cultural Heritage And Archaeological Research Methods).Összefoglaló:
- Neutrontomográfiával (NT) segített prompt-gamma aktivációs leképezés (Prompt-Gamma Activation Imaging combined with cold Neutron Tomography, PGAI/NT)
- Rezonancianeutron-befogás képalkotás (Neutron Resonance Capture Imaging, NRCI),
- Rezonancianeutron-transzmissziós képalkotás (Neutron Resonance Transmission, NRT),
- Neutrondiffrakciós képalkotás (Neutron Diffraction Tomography, NDT).
A projekt hivatalos honlapja a http://ancient-charm.neutron-eu.net/ach/ címen található.
EFNUDAT
Az EFNUDAT elsődleges célkitűzése elősegíteni az infrastruktúrafüggő szolgáltatások összefüggő használatát és integrációját, azaz a magas színvonalú berendezésekre nyalábidő biztosításával hozzájárulni pontos nukleáris adatok méréséhez és számításokhoz. Az eredmények a következő területeken hasznosulhatnak:
- Hulladék átalakítás és
- Tervezéstanulmány a Gen-IV rendszerhez, ami tartalmazza a kevesebb hulladéktermelés célkitűzését.
Különös hangsúly kerül a következő célokra:
- Erősebb partnerkapcsalatokhoz vezető hálózatok elindítása az infrastruktúra irányításában és hasznosításban.
- Az összes elérhető nukleáris berendezés összehangolt használatának támogatása, mely így pontosabb nukleáris adatok meghatározását teszi lehetővé.
- Egyesíteni a kiegészítő nukleáris adatszámítási lehetőségeket és szakértelmet.
Nemzetközi hozzáférés az EFNUDAT-berendezésekhez
Az EFNUDAT konzorcium felajánl 4015 óra nyalábidőt a külső felhasználóknak. A javaslatokat egy tanácsadó testület (PAC) bírálja el.A jóváhagyott kísérletek megkapják a szükséges mérési időt. A felhasználói csoportok anyagi segítséget kapnak utazási, szállás és egyéb költségeikhez a kísérletekre fordított idő alatt. A projekt hivatalos weboldala: http://www.efnudat.eu.
Az Intézet szerepéről a projektben. http://www.efnudat.eu/docs/iki.pdf
Az Intézet rendezte meg az együttműködés egyik workshopját, amelynek honlapja elérhető a http://www.iki.kfki.hu/efnudat/ oldalon.
Kétoldalú nemzetközi együttműködések
- Magyar-Lengyel akadémiai együttműködés (Nuclear analytical methods in archaeology and art)
- MÖB-DAAD (Archaeometrical analysis of Neolithic pottery and comparison to potential sources of raw materials in their immediate environment)
- Magyar-Horvát együttműködés (TéT) (Archaeometry research of lithic raw materials for early neolithic prehistoric communities with the help of PGAA, with special regard to radiolarites and obsidian)
Koordinált kutatási projektek (CRP) a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szervezésében
- Applications
of nuclear analytical techniques to investigate the authenticity of art
objects: Archaeometry application of cold neutron based prompt gamma
neutron activation analysis
IAEA F23023 Co-ordinated Research Project (2004-2008) - Reference Database for Neutron Activation Analysis (2005-2008)
- Minor Actinide Reaction Data (Manread) (2007-2011)
Hazai projektjeink
- A PGAA analitikai adatkönyvtár továbbfejlesztése
- A PGAA alkalmazása archeometriai kutatásokban
OTKA K 62874 - Kutatások az OAH megbízásából